Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
A- A+
Kurumumuz

KURUMUMUZ HAKKINDA

 

Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsümüz 1.152.000 m² lik alan üzerinde konuşlandırılmış olup, Silivri İlçesine 12 km, İstanbul İline 70 km mesafede bulunmaktadır.

Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsümüzde 1 Adet Açık Ceza İnfaz Kurumu ile 8 Adet L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu , 1 Adet Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve 1 Adet Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olmak üzere toplam 11 Adet Ceza İnfaz Kurumu bulunmaktadır. Ayrıca kampüsümüzde Devlet Hastanesi, Sağlık Ocağı, Genel Mutfak, Restaurant, Ekmek Fırını, Destek Hizmet Binası, Halı Saha, Duruşma Salonu, Ziyaretçi Bekleme Salonu, Kademe Binası, Çamaşırhane, Isı Merkezi ve Jandarma Tabur Binalarından oluşan Müşterek Tesisler ile 500 Adet Lojman, İlköğretim Okulu, Alışveriş Merkezi, Kreş, 6 Adet Trafo, 2 Adet Su Deposu ve Atık Su Arıtma Tesisi bulunmaktadır.

  Açık Ceza İnfaz Kurumumuz, Kampüsteki Ceza İnfaz Kurumlarının ve binaların bakım-onarımı ile ısıtılması ve aydınlatılması, sıcak ve temiz su temini, görevleri başında bulunan personel ile hükümlü ve tutukluların iaşe edilmeleri, çamaşırlarının yıkanması, hükümlü ve tutukluların tedavileri için hastaneye, tutukluların duruşmaları için mahkemeye sevklerinin sağlanması, ziyaretçilerin kabulü ve Kurumlara götürülüp getirilmeleri gibi hizmetleri yerine getirmek ve Müşterek Tesisleri işletmek üzere faaliyet göstermekte olup, 1462 hükümlü barındırma kapasitelidir.

Kampüste yer alan Ceza İnfaz Kurumlarında barındırılacak olan hükümlü ve tutuklulara ait çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, battaniye ile kurumlarda görev yapan personele ait iş tulumu, önlük ve yemek masası örtüleri gibi eşyaların yıkanıp, kurutulup, ütüleneceği modern bir çamaşırhane bulunmaktadır.

Kampusümüzde ayrıca, Duruşma Salonları, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı odaları, kalemler ve arşivleri bulunmaktadır. Bu binamızda Mahkemelerce belirlenecek duruşmaların yapılması söz konusu olup, böylece çok sanıklı, güvenlik riski yüksek duruşmaların uygun koşullarda görülmesinin sağlanması düşünülmüştür.

Kampüste yer alan tüm birimler, merkezi ısıtma sisteminde doğalgaz ile ısıtılmaktadır. Isı Merkezinin düzenlenmesinde de en son teknoloji kullanılmıştır.

Ceza İnfaz Kurumlarının dış korumasını yapmakta olan Jandarma Tabur Binaları da kampüste yer almaktadır.

Ceza İnfaz Kurumlarında görevi başında bulunan personel ile hükümlü ve tutukluların iaşe edilmeleri, aynı anda 25.000 kişiye yemek hazırlanabilecek şekilde tasarlanmış ve en son teknoloji ile donatılmış Genel Mutfak bölümünde hazırlanan yemeğin Ceza İnfaz Kurumlarına dağıtılması suretiyle sağlanacaktır.

Kampüste aynı anda 1500 aracın park yapabileceği otoparkı takiben hava alanlarında bulunan bekleme terminali benzeri olarak inşa edilen ziyaretçi bekleme merkezinden giriş yapılmaktadır. Ziyaretçi giriş merkezinde ziyaretçilere yönelik hizmet verecek şekilde restoranlar, fastfood alanları oluşturulmuştur. Kampüse gelen tüm ziyaretçiler öncelikli olarak bu alana alınacak, buradan Açık Ceza İnfaz Kurumuna ait taşıtlarla ziyaretlerini gerçekleştirecekleri Ceza İnfaz Kurumları Özel Ziyaret Bölümleri'ne taşınacak, ziyaretin tamamlanmasından sonra yine taşıtlarla ana ziyaretçi bekleme salonuna getirilerek kampüsten ayrılmaları sağlanacaktır.

İnfazdaki temel amaç; tüketen, yararsız, asi, hayata küskün, kendisi ile barışık olmayan mahkum tipinden, işlediği suçtan dolayı pişman olmuş ve hatalarından ders almış, kurallara uyan, üreten ve kendisini sosyal çevre için yararlı hisseden, kendisi ve toplumla barışık mahkum tipine geçişin başarılmasıdır.

Kampüsümüzde bulunan Ceza İnfaz Kurumlarımızın hizmete açılması ile birlikte hükümlü ve tutuklulara cezalarının infazı için Kurumlarımızda bulundukları süre içerisinde, en son teknoloji ve donanım kullanılmak suretiyle oluşturulmuş, modern ve ferah ortamlarda eğitsel ve kültürel faaliyetler, sosyal ve sportif aktiviteler ile iş ve meslek edinme çalışmaları yapabilme imkanlarının sağlanması neticesinde cezaların infaz edilmesindeki temel amacımıza ulaşmanın artık çok daha kolay bir hale geldiği düşünülmektedir.

 

 

Ali Turan KARADAĞ

  Kurum Müdürü

Adres

Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüne ulaşım D-100 Karayolu ile Avrupa Otoyolundan, bağlantı yolları ile sağlanabilmektedir. Silivri Otogarından Kampüse dolmuş seferleri yapılmaktadır. Ayrıca ; İstanbul Bayrampaşa Otogarından Kampüse İETT-303B hattı ile seferler yapılmaktadır. Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusü, Semizkumlar Mh. Silivri / İSTANBUL

Telefon

0 (212) 726 00 00

0 (212) 726 00 20

E-Posta

marmara.acikisaretadalet.gov.tr